W ostatnich dniach media po raz kolejny doniosły o śmiertelnym zatruciu paracetamolem – lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty w każdym niemal sklepie i kiosku. 60-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w Opolu po tym, jak przyjął większą niż zalecaną dawkę tego leku. Mężczyzna nie chorował przewlekle, prowadził aktywne życie zawodowe, ale często przyjmował leki przeciwbólowe. Paracetamol zniszczył jego wątrobę, doprowadzając do śmierci.

Doktorze, wszystko mnie boli... (cz. III)

TĘSKNOTA ZA „PORZĄDNYM” LEKIEM

Słysząc takie historie, pacjenci, którzy odczuwają bóle stawów często przychodzą do mnie i mówią: „doktorze, nie chcę się truć lekami bez recepty, proszę mi wypisać jakiś porządny lek”. Doskonale rozumiem takich pacjentów. Jako lekarz też chciałbym leczyć ludzi tylko „porządnymi” lekami. Zastanawiam się tylko, czy takie rzeczywiście istnieją. Każdy lek ma swoje działania niepożądane. Jeśli jest stosowany w zbyt dużej dawce lub przez zbyt długi czas, może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Paracetamol jest dostępny bez recepty właśnie dlatego, że wśród leków przeciwbólowych jest najbardziej bezpieczny. Leki na receptę, muszą być stosowane pod kontrolą lekarską właśnie ze względu na większe ryzyko działań niepożądanych. Niestety życie pokazuje, że ta kontrola nie zawsze jest skuteczna. Pacjenci nieraz chodzą do różnych lekarzy, jeden lekarz nie wie, co zapisał drugi, w domowych apteczkach pozostają leki z poprzednich wizyt i gdy zaczyna mocno boleć pacjenci ratują się biorąc różne leki, często przekraczając bezpieczną dawkę.

LECZENIE WYMAGA CZASU

Stare, mądre przysłowie mówi „czas leczy rany”. Żyjemy jednak w świecie, w którym wszyscy mamy coraz mniej czasu. Wszystko robimy w pośpiechu. Czasu nie mamy nawet na chorobę. Gdy zaczyna boleć, chcielibyśmy jak najszybciej poczuć ulgę. Szukamy silnych, skutecznych leków. Oczekujemy, że współczesna medycyna, oraz dobrze wykształceni lekarze rozwiążą nasze problemy zdrowotne, a leczenie będzie szybkie, skuteczne i łatwe. Taka sytuacja sprzyja sięganiu po coraz silniejsze leki w coraz większych dawkach. Skutki mogą być tragiczne. Czasami musimy się pogodzić z faktem, że ból i cierpienie są częścią naszego życia, a do wyleczenia potrzebny jest czas.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.